Technology

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

06.09.2021, 13:58 0 komentarzy
Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

Od paru dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ujęto aż sto osiemdziesiąt trzy miast i wsi, zatem określoną część terytoriów województwa lubelskiego a także podlaskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet premiera wyjaśnił wprowadzenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Zgodnie z opinią rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która już od kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Oprócz tego rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, kiedy w sytuacji niepokojących niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Natomiast rozporządzenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się też szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o elementach zagrożenia niezależności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Oznajmił także, iż państwo białoruskie dyrygowane aktualnie przez reżim prezydenta Łukaszenki, uskutecznia ogromną operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Oprócz tego podkreślił, iż reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz