Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

18.11.2020, 12:14 0 komentarzy
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - czym jest?

16 listopada, od przeszło 25 lat celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Wiele osób regularnie ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma to przypominać. Prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest natchnieniem do tego, aby zajęli się rozwiązaniem tego ogromnego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, żeby wyeliminować brak akceptacji poprzez nauczanie, czy również prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz nakłonienie do braku przemocy wobec osób dyskryminowanych.

Cała ta inicjatywa była spowodowana poprzez regularnie pojawiające się zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, zmagają się właśnie te mniejszości, co stwierdzono na przestrzeni wielu lat. Oznaki braku aceptacji potrafią być okrutnie nieprzyjemne dla osób dyskryminowanych, dlatego również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnych sytuacjach, w których dochodzi do ataków, a także pomóc w odnalezieniu głównych przesłanek pojawiania się braku akceptacji. Żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu przedsięwzięcia, które niewątpliwie stają się pomocne w tym zakresie. Ma także edukować, uczyć doceniania różnych kultur, rozumienia innych ludzi, a także zamysłem tego typu działań jest umiejętności słuchania.

Jak w Polsce obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Generalny manifest ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej i fizycznej przemocy pojawiającej się z powodu rasizmu i homofobii, ale i również argumentują potężne wsparcie dla tych osób. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Prezydent stolicy, p. Trzaskowski powiedział, że solidarność dnia 16 listopada będzie prezentowana poprzez zawieszanie tęczowych flag, jak i oświetlania budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz